Tłumacz

czwartek, 31 marca 2016

Kawiarenka genetyczna

Kontynuując współpracę z Centrum Genetyki Medycznej Genesis mamy przyjemność poinformować  rodziców o ciekawym wydarzeniu związanym z prawidłowym odżywianiem.  
Zapraszamy Rodziców w następny czwartek, tj. 7. kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „KAWIARENKA GENETYCZNA”.

Tym razem zapraszamy Państwa do poznańskiej kawiarni „Cafe Gazeta” przy ul. 27 Grudnia 3, gdzie przy aromatycznej kawie i słodkim co nieco, będą mogli posłuchać Państwo o genetycznych nietolerancjach pokarmowych.
Spotkanie poprowadzi Pani Prof. dr hab.med. Anna Latos-Bieleńska – lekarz specjalista genetyki klinicznej CGM GENESIS. Będzie to doskonała okazja, by z ust fachowca dowiedzieć się, dlaczego jedzenie czasem nam szkodzi.
Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy: kawiarenka@genesis.pl lub telefoniczny: 609 436 437. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy!
Zespół CGM GENESIS

środa, 30 marca 2016

Zielony groszek - audycja w dniu 30 III 2016

Przepraszamy za przerwę w lekcji



Chcielibyśmy dziś zaprezentować zielony groszek.
Warzywo to kojarzy się z bajką „O księżniczce na ziarnku grochu” , ale odgrywa również wielką rolę w kuchni.
Jest lekkostrawny i odżywczy. Działa także odkwaszająco, poprawia jakość krwi, wzmacnia wzrok, reguluje procesy trawienia, ujędrnia skórę i poprawia cerę. Jak każde warzywo zielone, dostarcza sporo krwiotwórczego żelaza, a także inne minerały.
Warto spożywać świeży groszek, bo jest on jedynym warzywem z rodziny strączkowych, które możemy jadać na surowo.
Pierwsze zapiski na jego temat pochodzą z Francji, ale dziś znany jest i ceniony na całym świecie.
O cudownej i romantycznej roli groszków opowiada poetycka piosenka Ewy Demarczyk – posłuchajcie!




wtorek, 29 marca 2016

Ruch podstawą piramidy zdrowia!

Zapraszamy na wiosenny rajd do Lasku Marcelińskiego, który jest pięknym użytkiem ekologicznym pełnym zaskakujących przyrodniczych ciekawostek, oraz punktów rekreacji fizycznej dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
Zbiórka 2 kwietnia 2016 o godz. 9.30 przed szkołą. planowany powrót godz. 14-ta.
opiekunowie: pani Sylwia Idziak i Otylia Kocik


piątek, 18 marca 2016

Apetyt na czytanie i zdrowe odzywianie

Zajączek i zdrowa marchewka towarzyszyły dzieciom podczas marcowego spotkania z książką. Wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 pod opieką Pani. Joanny Sadowskiej zaprezentowali dzieciom zdrowe wierszyki i zachęcili do wspólnej zabawy połączonej z chrupaniem marchewek. Następnie maluchy dekorowały zajączki z rzeżuchową czuprynką, którą starannie pielęgnowały wcześniej gimnazjalistki z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3. Smaczną zabawę uwieczniliśmy na poniższych fotografiach:




Zdrowe lekcje - zdrowe dzieci, czyli zajęcia ze studentami dietetyki WSZUiE

Lekcje dla najmłodszych uczniów tym razem przebiegały w atmosferze prezentów. Obdarowane nimi zostały dzieci, które aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Kolejnym omawianym tematem były: PRZYPRAWY. Najmłodsi wąchali, smakowali i próbowali odgadnąć jakie to są produkty. Smaczna lekcja zaostrzyła wszystkim apetyt na zdrowe śniadanie :)






Wyjątkowe spotkanie z dietetykiem - indywidualne porady dla rodziców, nauczycieli i uczniów

Joanna Grupińska z Uniwersytetu Medycznego dwukrotnie przeprowadziła konsultacje edukacyjne dla rodziców, uczniów i nauczycieli. Spotkania odbyły się podczas popołudniowych zebrań szkolnych w dniach 15 marca 2016 - w budynku Małej Szkoły, oraz 16 marca 2016 w gabinecie lekarskim  Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 3. Podczas wizyt przeprowadzona została analiza składu ciała za pomocą certyfikowanego urządzenia, a każdy z uczestników otrzymał indywidualne wskazówki dietetyczne.
Zdobyta wiedza na temat prawidłowego odżywiania na pewno ułatwi planowanie diety, a przede wszystkim uświadomi potrzebę picia wody! Jednym z mierzonych parametrów był właśnie procent wody w organizmie i dla wielu była to szczególnie pożyteczna informacja.
Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Grupińskiej za poświęcony czas, zaangażowanie, przekazaną wiedzę i wielką empatię!

DZIĘKUJEMY !!!













Projekt: WYBIERAM WODĘ

Uczniowie często zabierają do szkoły rożne napoje, ale nie zawsze są one zdrowe dla organizmu. Propagujemy zdrowe odżywianie i często temat picia odpowiedniej ilości płynów pojawia się na lekcjach. Klasa 1a/gimnazjum uczestniczyła w zajęciach: Ciało składa się z wody. Jaka jest różnica pomiędzy rodzynką a winogronem? Woda!.
Lekcja odbyła się w bibliotece więc była możliwość zaprezentowania również książki pt. Dlaczego woda morska jest słona J. Rurańskiego



16 marca 2016

piątek, 11 marca 2016

Sprawdź swoje zdrowie!

Zapraszamy rodziców, nauczycieli oraz uczniów (posiadających pisemną zgodę rodziców) na pomiary związane ze stanem zdrowia organizmu.
Dnia 15 marca 2016 w budynku Małej Szkoły w Świetlicowym zakątku  o godz. 17.30 - 19.00
Dnia 16 marca 2016 w gabinecie lekarskim o godz. 18.00 - 19.00


Pani dr Joanna Grupińska z Wyższej Szkoły Zdrowia Urody i Edukacji zaprasza na pomiary Analizatorem Składu Ciała - TANITA

     Mierzone parametry:

  •  waga / BMI
  • % tkanki tłuszczowej
  • % wody w organizmie
  • masa kości
  • wiek metaboliczny
  • tkanka mięśniowa
  • inne 


czwartek, 10 marca 2016

środa, 9 marca 2016

Wyższa Szkoła Zdrowia Urody i Edukacji



Dziękujemy za propozycje ciekawych lekcji i zapraszamy
 do Szkoły Podstawowej nr 75
oraz Gimnazjum nr 2!

Zajęcia w WSZUiE prowadzone przez Panią dr Małgorzatę Dłużewską


Woda cenniejsza jak złoto

Przepraszamy za przerwę w lekcji


W dzisiejszym dniu chcielibyśmy przedstawić wodę, o której mówi się, że jest źródłem życia
Woda nie tylko wypełnia wszystkie komórki organizmu, ale też je otacza. Nasz organizm składa się z 70 % (siedemdziesięciu  procent ) z wody, podobnie jak Ziemia.

Woda jest niezbędna do :
·        Krążenia krwi w organizmie
·        Ochrony różnych organów przed urazami m.in. gałki ocznej, mózgu czy płodu
·        Jest rozpuszczalnikiem dla większości substancji i związków chemicznych
·        Umożliwia trawienie i wchłanianie
·         Reguluje temperaturę w organizmie np. poprzez wydzielanie i parowanie potu
·        Jest niezbędnym elementem dbania o codzienną higienę, bez której nasz organizm byłby nieustannie atakowany przez bakterie i wirusy.
Pamiętajcie! Organizm człowieka może wytrzymać bez jedzenia kilka tygodni, ale bez wody zaledwie kilka dni, więc dbajcie o to aby spożywać dziennie około 2 litrów różnych płynów.
Posłuchajcie teraz do czego służy woda dzieciakom z  zespołu Fasolki i postarajcie się postępować w podobny sposób. 


piątek, 4 marca 2016

Mistrz ortografii - Finał szkolnego konkursu ortograficznego ZDROWE ODŻYWIANIE

Dnia 1 marca 2016 roku do finału konkursu ortograficznego przystąpili najlepsi uczniowie z różnych klas gimnazjalnych. Tematyka dyktanda związana była ze zdrowym odżywianiem, a fragment tekstu brzmiał następująco:

Zdrowe odżywianie - dyktando 



Każdy doskonale wie, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Dzieci i młodzież nie zawsze jednak spożywają zdrowe produkty. Uwielbiają chipsy, hot-dogi, hamburgery i frytki. Pochłaniają tony słodyczy i wypijają niezdrowe napoje, a potem narzekają, że bolą ich brzuchy. Każdy powinien wiedzieć, że zamiast słodkich żelek lepiej zjeść jabłko czy grejpfruta, bo mają znacznie więcej witamin. Owoce i warzywa powinny stanowić podstawę naszego żywienia. Na obiad wybierz więc brokuły lub bakłażany, a na kanapkę koniecznie połóż plasterki ogórka i pomidora. Zamiast rożków czekoladowych jedz jagódki lub żurawinę, a będziesz miał krzepę i dobry  humor. Na szkolnych przerwach lepiej zjeść świeże pszenne bułeczki, które przygotujesz  w domu niż słodycze. 

środa, 2 marca 2016

Przygoda ze sportem, czyli o piramidzie zdrowego odżywiania

Ruch podstawą zdrowia, radości życia, zgrabnej sylwetki, wytrzymałości organizmu, a także optymizmu życiowego! 
O zaletach sportu, który jest podstawą piramidy żywieniowej,
 z pasją opowiadał Pan dr Janusz Brzozowski. 

Młodzież z Gimnazjum nr 2 w skupieniu wysłuchała interesującego wykładu  zilustrowanego równie ciekawą prezentacją multimedialną, obejrzała mini wystawę książek na temat zdrowego odżywiania, a na zakończenie spotkania skosztowała smacznych jabłek. Prelekcja Pana dr Janusza Brzozowskiego dotknęła bardzo istotnych problemów cywilizacyjnych i stanowiła element wielu  profilaktycznych działań podejmowanych w naszej szkole na rzecz zdrowego trybu życia.
Cieszymy się z tak pouczającego spotkania i DZIĘKUJEMY!









Kulinaria w zbiorach Biblioteki PTPN

Czy Napoleon na dużą skalę wprowadził ziemniaki do menu wojskowego?
Co podawał Apicjusz na rzymskich ucztach?
Ile razy w Biblii pojawia się wzmianka o żywności?
O czym mówi książka pt.: "Kuchnia postna podająca najoszczędniejsze sposoby spędzania potraw rybnych oraz zup chłodników, pieczystego, marynat, jarzyn melszpeizów, ciastit" napisana przez Jana Sznetlera.

Niestety konfekty nie są zdrowe