Tłumacz

piątek, 22 grudnia 2017

Powitanie wspaniałych gości - Dzień Patrona

Uczniowie naszej szkoły chcąc nie przyjąć gości podczas święta Patrona Szkoły przygotowali wykwintny i zdrowy poczęstunek. Tak witano wszystkich gości:

czwartek, 21 grudnia 2017

Polecamy zdrowe zakąski na święta i nowy rok!

Wyszukałyśmy w Internecie śmieszne i zdrowe zakąski. Może niektóre uda nam się zrobić samemu. Jeśli ktoś z Was spróbuje, proszę zróbcie zdjęcie i dostarczcie do szkolnej biblioteki to wrzucimy je na bloga po feriach świątecznych 🎅🎄

czwartek, 23 listopada 2017

"A czwarty wagon pełen bananów"

Kolejne zajęcia dla przedszkolaków przeprowadzone były przez uczniów klasy VI B pod opieką pani Jolanty Smołki. W smakowitą bananową podróż poprowadził dzieci Julian Tuwim. Była zabawa w żywy pociąg, głośne czytanie wiersza, próby samodzielnej interpretacji refrenu przez najmłodszych oraz degustacja bogatych w potas żółtych owoców!





Propagujemy zdrowe odżywianie - plakaty uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 75








czwartek, 9 listopada 2017

Rewelacyjne przepisy Szkolnego Koła Kulinarnego


Przepis na muffiny marchewkowe:



Składniki:

- dwie szklanki utartej marchwi
- 1,5 szklanki mąki 
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- pół łyżeczki sody oczyszczonej 
-  szczypta soli
- 3/4 szklanki oleju
- 2 duże jajka
- 3/4 szklanki cukru 
- łyżeczka cukru waniliowego 
- łyżeczka cynamonu 

Sposób przygotowania:

Przygotuj jedną średnią miskę. Marchew utrzyj na tarce z średnimi dziurkami. Przesyp ją do miski i dodaj: make, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, sól, olej, jajka, cukier waniliowy, cukier i cynamon. Dla świątecznego smaku możesz dodać łyżeczkę przyprawy do pierników. Weź łyżkę i wymieszaj wszystkie składniki razem. Uszykuj foremki i nastaw piekarnik na 180 stopni. Następnie przełóż ciasto do foremek. Powinno się piec od 25 do 30 minut. 


SMACZNEGO!









Przepis na chleb bananowy z konfiturą 


Składniki:

- dwa dojrzałe banany
- dwie łyżki masła
- 1/3 szklanki cukru
- jedno jajko
- pół łyżeczki sody
- 3/4 szklanki mąki
- 50 gramów konfitury wiśniowej

Sposób przygotowania:

Przygotuj średnią miskę do której włóż banany. Weź widelec i po zgniataj banany. Do daj cukier, jajko, sodę i mąkę. Masło rozpuść w rondelku i wlej do miski. Jako ostanie dodaj cukier i wymieszaj razem wszystkie składniki. Uszykuj blachę ( taką jak do keksa ) i wyłóż na niej papier do pieczenia.Cisto przelej do formy i włóż do piekarnika nastawionego do 190 stopni na około 40 minut. Po upieczeniu polej chleb konfiturą.

SMACZNEGO!





























środa, 25 października 2017

Zapraszamy do konkursu

Uczniów klas I - III zapraszamy do konkursu czytelniczego:

  ...Śniła mi się wielka rzeka
  Wielka rzeka pełna mleka ...!

Zadanie konkursowe do wyboru:

  1. Pięknie odczytaj wiersz na temat mleka - wybór tekstów literackich znajdziesz w szkolnej bibliotece oraz na blogu bibliotecznym.
  2. Naucz się na pamięć i zaprezentuj fragment wiersza lub rymowanki na temat mleka.

Wybór literatury:

  • Tuwim Julian - wiersz pt. "Kotek"
  • Brzechwa Jan - wiersz pt. "Mleko"
  • Brykczyński Marcin - wiersz pt. "Mleko"
  • Bechlerowa Helena - fragment książki pt. "O kotku, który szukał czarnego mleka"

  • Można też wypożyczyć książki w Bibliotece Raczyńskich.
     Polecamy takie tytuły:



poniedziałek, 23 października 2017

Może niezbyt zdrowo, ale smacznie i międzynarodowo


Może niezbyt zdrowo, ale smacznie
i międzynarodowo
Bardzo często mówimy, że nie jemy, albo nie przyznajemy się, że jemy. Jednocześnie jest tak wiele miejsc, w których można je zamówić bądź kupić. To oczywiście mowa o fast foodach. Są tak samo popularne jak obcojęzyczne reklamy, bilbordy. Zainspirowało to nauczycielki języka angielskiego i języka hiszpańskiego do przygotowania projektu „Języki i jedzenie” w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych. Gimnazjaliści uczestniczący w projekcie dowiedzieli się jak przygotować znane fast foody: fish and chips, guacamole oraz mogli sprawdzić swoją wiedzę o kulturze krajów anglojęzycznych i hiszpańskojęzycznych. Choć nikt nie zachęcał do codziennego spożywania fast foodów, uczniowie chętnie poczęstowali się nachosami.    J


Krystyna Wróblewska

piątek, 20 października 2017

Mam Kota na punkcie mleka!

Projekt sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka

Projekt „Mamy kota na punkcie mleka” realizowany jest przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka



Nasza szkoła 

też w to gra

i każdy  mleko wypija 

każdego dnia!

czwartek, 5 października 2017

"Gratka dla małego niejadka" książka Emilii Dziubak

Po spotkaniu z Panią Emilią Dziubak w Centrum Kultury Zamek z okazji Dni Literatury dla Dzieci poznawaliśmy wspólnie witaminy na podstawie książki "Gratka dla małego niejadka". Ilustracje bardzo nam się podobały i do zabawy zachęcały. Okazało się, że wiele dzieci ze szkolnego oddziału przedszkolnego dużo wie o witaminach i lubi je zjadać!


wtorek, 3 października 2017

"Rzepka " Juliana Tuwima w towarzystwie rzodkiewek, czarnej rzepy i białej rzodkiewki


Jak to wspaniale, gdy starsi koledzy pomagają!
Czerwona i biała rzodkiewka oraz czarna rzepa towarzyszyły dzisiaj przedszkolakom podczas wspólnego czytania wiersza Juliana Tuwima.


Dzieci wyklejają papierowe rzodkiewki


Rzodkiewki z apetytem schrupano, ale wykonano podobne z plasteliny :)

rzodkiewki dekorują i nawet na kolanach pracują :)




czwartek, 28 września 2017

Nowy rok szkolny - nowe zabawy

Zapraszamy wszystkich do czytania książek i zdrowego odżywiania! Na dobry początek, spróbujcie rozwiązać wesołą krzyżówkę:


Autorzy: Weronika S., Dominika N.,

piątek, 16 czerwca 2017

Uczymy się zdrowia od fachowców - zajęcia ze studentami WSZUiE

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 75 im. Powstańców Wielkopolskich systematycznie korzystają z porad prozrowotnych studentów wydziału dietetyki kierowanego przez panią dr Małgorzatę Dłużewską. Wyższa Szkoła Zdrowia Urody i Edukacji już kolejny rok wspiera dzieci i młodzież swoją wiedzą i pasją, a uczniowie z zainteresowaniem uczestniczą w tych zajęciach. Dziękujemy !







Lekcje ze studentami WSZUiE

Zajęcia ze studentami Wyższej Szkoły Zdrowia Urody i Edukacji organizowane w oddziałach I - III wzbudziły duże zainteresowanie. Było ciekawie i mądrze!


środa, 24 maja 2017

Co ja dają piłkarze ekstraklasy?


Zajęcia z dietetykiem mgr Maciejem Kazimierskim - absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego zachwyciły uczniów klasy 3C! 
Pytań pojawiło się mnóstwo, tym bardziej, że pan w bardzo interesujący sposób opowiadał o diecie sportowców ekstraklasy.
 Wiedza na temat zdrowego odżywiania zwielokrotniła się i pomnożyła - co raduje uczniów, nauczycieli i rodziców! 

poniedziałek, 27 marca 2017

Dlaczego SHEO - gość czasopisma Victor wkręcił się w zdrowe jedzenie!

Program "Żyj smacznie i zdrowo" wspierany przez znanego vlogera - Macieja "Sheo" Ejsmonda!

Przeczytaj artykuł: "Wszystko jest super - tylko z umiarem" w czasopiśmie Victor nr 2/434 z dnia 26.01 - 08.02.2017 str. 4 -5, a dowiesz się:
- Co najlepiej wszamać przed klasówką,
- "Żyj smacznie i zdrowo" dlaczego wkręciła Cię ta akcja?
- Jaka była reakcja rodziny, kolegów, fanów na Twoją fascynację kuchnią?

Zapraszamy do zapoznania się z czasopismem Victor w szkolnej czytelni oraz do obejrzenia wystawy na korytarzu obok biblioteki.

niedziela, 26 marca 2017

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wodyang. World Water Day – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca.
Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. (wg Wikipedii)

Zdrowe odżywianie i książek czytanie to szansa dzieci na piękne dojrzewanie


Tydzień promocji Zdrowia - MIĘTA

1) "Wszystko, tylko nie mięta'"to pierwszy tom popularnej serii dla nastolatek, zwanej Serią Miętową.  W książce ‘Wszystko, tylko nie mięta’ spotykamy się z tematem młodzieńczej miłości w dwóch odsłonach: zwykłej, spotykanej na co dzień i niezwykłej – miłości chłopaka do niepełnosprawnej dziewczyny. (fragment z blogu Recenzje Książek i Filmów. Zobacz, a dowiesz się więcej: blog)

Książki szukaj w katalogach on-line Biblioteki Raczyńskich







2) Mięta - roślina ziołowa.(dane wg Wikipedii)
Nazwa rodzaju Mentha pochodzi z greckiego od imienia nimfy Menthe, zamieszkującej Podziemie i będącej kochanką Hadesa. Ten chcąc ją uchronić przed zazdrością i prześladowaniami Persefony (żony) zamienił nimfę w roślinę miętę. 
Liście mięty pieprzowej zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, pobudzają wytwarzanie żółci, usprawniają pracę jelit. Zawarty w jej zielu mentol jest podstawowym surowcem do produkcji pasty do zębów, płynów do ust, kremów do masażu, dodatków do kąpieli i innych kosmetyków. 

Tydzień Promocji Zdrowia - FASOLA

1)  Fasola należy do warzyw o dużej wartości odżywczej. Została udomowiona przez Indian na długo przed podbojem tych ziem przez hiszpańskich i portugalskich konkwistadorów.

2) "Jaś i magiczna fasola" baśń angielska wielokrotnie parafrazowana, filmowana i wystawiana na scenach teatrów. 

3) Doświadczenie - hodowla fasoli (film z portalu YouTube: Projekt na przyrodę). 

Tydzień Promocji Zdrowia - JABŁKO

1) Świeże, nieuszkodzone jabłka zawierają witaminę C, większość innych witamin (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, A, E i , D, K, β-Karoten i minerałów, dużą ilość błonnika roślinnego, a także pektynę. Przy obróbce cieplnej jabłek większość witamin wodorozpuszczalnych ulega rozkładowi.
Świeże jabłka są źródłem węglowodanów w tym błonnika. Jak wiele innych owoców, spożywane na surowo jabłka mają niską wartość na indeksie glikemicznym (fruktoza i inne cukry uwalniają się powoli z błonnika, przez co zawartość cukru we krwi rośnie wolno, bez nagłych odchyleń) zatem są zalecane do spożywania przez osoby chorujące na cukrzycę. (wg Wikipedii).
2) W bibliotece są książki kucharskie mówiące o potrawach z jabłkami, ale na wystawce znalazła się publikacja "Obrazki ze świata fizyki i techniki". Isaac Newton odkrył przecież prawo grawitacji o czym dowcipnie opowiada filmik uczniów Zespołu Szkół w Nowej Wsi: 
3) O jabłku mówi też znana legenda o Wilhelmie Tellu - szwajcarskim bohaterze narodowym, który był zmuszony zestrzelić jabłko z głowy własnego syna. Poczytaj o tym w Wikipedii Wilhelm Tell - legenda

sobota, 25 marca 2017

Tydzień Promocji Zdrowia - POMIDOR

1) Pomidor zwyczajny– gatunek rośliny z rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej lub Środkowej. Do Europy dotarł po 1492 roku, po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa KolumbaPomidory są bogate w likopen – przeciwutleniacz, który przeciwdziała zachorowaniom na nowotwory. Owoce pomidora zawierają m.in.: sódpotasmagnezwapńmanganżelazokobaltmiedźcynkfosforfluorchlorjodkaroten, witaminy: KB1B2B6CPP; kwasy: pantotenowyfoliowyszczawiowybiotynę (zob. Wikipedia)





2) Wiersz  umieszczony na You Tubie w formie piosenki:
 Przesłany 13 czerwca 2009 wierszyk Jana Brzechwy "Pomidor" do którego muzykę skomponował Piotr Rubik, a całą piosenkę wykonał Michał Bajor.

Tydzień promocji zdrowia w naszej szkole - JAGODY

1) Maria Konopnicka - "Na jagody"
 Przeczytaj baśń wypożyczając książkę w szkolnej bibliotece lub na portalu WOLNE LEKTURY: M. Konopnicka - Na jagody
 
2) Borówka czarna  – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych. Ma wiele nazw zwyczajowych, m.in. jagoda, czarna jagoda, czernica. Roślina jest szeroko rozprzestrzeniona w AzjiEuropie i Ameryce Północnej na obszarach o klimacie umiarkowanym i arktycznym. W Polsce jest pospolita zarówno na nizinach, jak i w górach. Jest wykorzystywana szeroko jako roślina jadalna i lecznicza. Znaczenie gospodarcze borówki czarnej pozostaje wysokie mimo silnej konkurencji znacznie bardziej plennych borówek północnoamerykańskich (głównie borówki wysokiej), których owoce mają uboższy skład chemiczny od czernicy. (dane na podstawie Wikipedii).

3) Piosenka "Czarne jagódki" Piosenki dla dzieci "Jesteśmy jagódki, czarne jagódki". Nagranie z portalu You Tube: Piosenki dla dzieci Jesteśmy jagódki, czarne jagódki BZYK.tv